HAVE FUN s.r.o
+421 911 454 552
Slovensky

KUŠE a príslušenstvo - najväčší obchod na kuše v SR od 2008

Tradičné Reflexné kuše, Kladkové kuše, Pištoľové kuše, Kladkové Reverzné kuše, Lovecké kuše, Športové kuše a prísluš.

Reflexné kuše, kladkové kuše, pištolové kuše, reverzné kuše, lovecké kuše

Čo získate ak si kúpite kušu v lukostreleckom obchode KUSA.sk / LUK.sk ?

1.Lukostrelecký obchod KUSA.sk a LUK.sk je najväčší a plne profesionálny kamenný lukostrelecký obchod v SR od roku 2008, ktorý Vám umožňuje vybrať si modernú kušu, ktorú potrebujete či už pre rekreačné strieľanie, súťaženie alebo lovecké využitie. Máme najširší sortiment kuší zrejme v celej strednej Európe, viac ako 60 modelov kuší je vždy skladom a odborný personál, ktorý je pripravený Vám pomôcť so všetkými otázkami ku kuši a príslušenstvu. Náš obchod je v obci Viničné, kde Vám odborne poradíme, každému zákazníkovi sa osobne a vyčerpávajúco venujeme a pomôžeme s výberom správnej výbavy ku kuši ako aj informácií ku správnemu a bezpečnému využitiu kuše, manipulácii, servisu a vhodnosti doplnkového príslušenstva, poradíme Vám možnosti kde kušu využiť a pod. čo samozrejme trvá nejaký čas, približne 1-1,5 hod. no pre Vás nás i nás je to dobre investovaný čas, pretože Vás naučíme všetko podstatné, čo potrebujete na bezpečnú streľbu z kuše. U nás si každú kupovanú kušu môžete aj priamo vyskúšať, súčasťou obchodu je aj 20 m vnútorná strelnica. Zavolajte nám vopred a dohodneme sa na konkrétnom termíne návštevy a pomôžeme Vám vybrať si to čo potrebujete. Ako darček ku kúpe kuše dostanete 1 hodinu zdarma využitie vnútornej strelnice v našej novej lukostreleckej hale, ktorý je súčasťou obchodu (viac info nižšie na stránke). Kúpou kuše to pre nás nekončí, zabezpečujeme záručný i pozáručný servis a pokiaľ je to v našich silách, servisujeme aj staré kuše, zháňame náhradné diely a snažíme sa uspokojiť Vašu požiadavku. V obchode máme vystavených cez 60 modelov kuší, pripravených k odberu. Nové kuše zložíme a testujeme jedným výstrelom, aby ste mali istotu, že si kúpite funkčnú kušu, väčšinu výrobných závad zachytíme už u nás. KUSA.sk je najväčší obchod  na kuše na Slovensku od roku 2008.


Reflexná kuša, kladková kuša, kuša ako historická zbraň, kuša ako lovecká zbraň a rekreačná športová kuša.

Kuša je dnes veľmi obľúbená lovecká a športová zbraň patrí medzi mechanické strelné zbrane, strelou je kušový šíp (crossbow bolt). Na týchto stránkach nájdete širokú ponuku kuší a príslušenstva, tradičných kuší (reflexných) ako aj kladkových, ako aj terčov, šípov a širokej palety príslušenstva na športové či lovecké využitie. Kuše sa vyvíjajú už niekoľko storočí a v súčasnosti dosahujú už presnosti a schopnosti rozrušiť cieľ, ktoré sú porovnateľné s palnými zbraňami. Reflexná kuša (tradičná) má lučište podobné ako krátky luk a funguje na rovnakom princípe. Šípy sú zväčša vedené po koľajnici, ktorá má drážku v tele kuše. Strelec sa opiera o pažbu ako pri puške, technika streľby je veľmi podobná. Kladkové kuše sú modernejšie a prenos energie do šípu je zabezpečený nielen ohýbaním ramien kuše, ale znásobený aj pomocou kladkového prevodu. Preto sú špičkové kladkové kuše dnes už o niečo rýchlejšie ako reflexné kuše, zväčša je šírka lučištia menšia ako pri reflexných kušiach, pri niektorých modeloch malých taktických kuší je kuša veľmi úzka. Reflexné kuše sú však menej náchylné na zničenie, majú menej súčiastok a jednoduchšiu konštrukciu. Sú však aj špičkové reflexné lovecké kuše napr. značky EXCALIBUR, ktoré dosahujú výborné športové či lovecké vlastnosti, preto sa nedá zovšeobecniť, ktoré sú "lepšie", je to vec preferencie strelca. Kuše majú rôznu náťahovú silu a od nej sa sčasti odvíja aj rýchlosť šípu, ktorá sa udáva v stopách za sekundu (FPS). Šíp do kuše sa v stredoveku vyrábal z dreva, postupne v minulom storočí sa zavádzal laminát, neskôr hliník a dural (hliníková zliatina s pružnými a pevnými kovmi), dnes sa používajú najmä karbónové šípy alebo kompozitné (dural-karbón). Tak ako pri ostatných športových potrebách, aj pri kušiach sú rôzne cenové a kvalitatívne kategórie, podľa toho či sa jedná o rekreačné športové kuse, výkonné lovecké kuše alebo špičkové taktické kuše na streľbu do diaľky. Samostatnú kategóriu predstavujú pištoľové kuše , ktoré sú určené skôr na hobby streľbu na terč na krátke vzdialenosti.

Kuše a príslušenstvo

Kuša má pomerne bohaté príslušenstvo, tak ako je to aj pri lukoch, je to buď príslušenstvo kuše alebo príslušenstvo strelca. K najbežnejším patria optické zameriavače, "puškohľady" alebo lepšie povedané kušohľady ,držiaky na šípy, pomocné naťahovače ramien, opierky, lícnice, popruhy, ochranné tašky a pod. Nevyhnutnou súčasťou na nácvik streľby z kuše sú vhodné terčové materiály (terčovnice), ktoré zachytia šípy, letiace veľkou rýchlosťou a sú dostatočne trvácne pri pravidelnom používaní. Kuše s vysokými rýchlosťami nad 380 fps majú vysokú penetráciu a potrebujú len špeciálne záchytné materiály ako je napr. "multikocka". (u nás k dispozícii)

Krátko o histórii kuše

Kuša bola objavená Číňanmi okolo roku 500 p.n.l. a až oveľa neskôr sa ujala aj ako vojenská zbraň, veľmi účinná pri obrane opevnených sídel. Vznikla pravdepodobne najprv z legoly, čo bolo zariadenie pripevnené na luk na rýchlejšie nabíjanie a streľbu, ktoré malo zásobník na šípy. Následne sa lučište luku zmenšovalo a na neho bola nasadzovaná krížom pažba (z toho názov cross bow ) a zámok na udržanie tetivy v napnutom stave a naťahovací mechanizmus. Neskôr bola kuša vytlačená palnými zbraňami, ktoré sa stali oveľa efektívnejšie. Jej princípy vychádzajú prvotne z konštrukcie lukov, kde časť kuše, ktorá sa napína cez tetivu sa nazýva lučište je pripevnené k telu kuše. Stredoveké kuše boli pomerne výkonné a boli napínané pákou, kľukami či navijakom a dokázali dostreliť aj 300 metrov. Oproti lukom však kadencia bola oveľa pomalšia (cca 1-2 šípy za minútu), existovali však aj rýchlopalné vojenské kuše, ktoré dokázali vystreliť aj 15 šípov za minútu, ich súčaťou bol špeciálny samovýstrelný mechanizmus a mali tiež zásobník šípov, boli poháňané dokonca koňmi. Dôležitou súčasťou kuše je zaisťovací a spúšťový mechanizmus, ktorý umožňuje najprv kušu natiahnuť a po stlačení spúšte aktivovať výstrel. Streľba z kuše sa preto dosť podobá streľbe z pušiek, tiež pri výstrele dochádza k miernemu spätnému nárazu. Kuša je dnes veľmi efektívna lovecká zbraň, výkonnostne dosahuje a mnohokrát aj presahuje prieraznosť palných zbraní, ak sa používajú výkonné lovecké kuše v kombinácii s loveckými hrotmi na šípoch kuše. Lovecké vzdialenosti z výkonných kuší sú približne 25-60 metrov, keď hovoríme o zodpovednom love a dobrom strelcovi-poľovníkovi. Kuša má nespornú výhodu oproti palným zbraniam,že spôsobuje oveľa menší hluk pri výstrele a nesporná je aj ekomonika streľby z kuše, kde sa prakticky ničia najmä terčové materiály, ale projektily - šípy do kuše sú použiteľné aj niekoľko tisíc krát a navyše na jej zakúpenie nepotrebujete zatiaľ žiadne povolenia ani licencie ako je napr. zbrojný preukaz. Vstupná investícia do kuší je od 150 Eur pri rekreačných kušiach, cca od 500 Eur pri loveckých kušiach a aj cez 2000 Eur pri vysoko presných a výkonných taktických kušiach. Na Slovensku sa zatiaľ súťaže v streľbe z kuše neorganizujú hromadne, sú povolené na pretekoch slovenského pohára v 3D lukostreľbe, ktorú zastrešuje Slovenská lukostrelecká asociácia 3D lukostreľby (www.archery3d.sk).

Právne podmienky používania a predaj kuše

Kuša je strelná zbraň kategórie D, mechanická zbraň, nezávisí ako je silná, na kušu nepotrebujete zbrojný preukaz, jej predaj je však možný len osobe staršej ako 18 rokov (na občiansky preukaz). Predajca musí mať povolenie na nákup a predaj zbraní a streliva (zbrojná licencia sk. C) a musí každý predaj kuše evidovať v záznamovej knihe.  Radi Vám pomôžeme pri osobnej návšteve výberom správnej a kvalitnej kuše a príslušenstva a poradenstvom k používaniu a servisu. S kušou sa môže oficiálne strieľať na strelniciach. Nie je v súčasnosti povolený lov kušou na Slovensku ani ČR. V zahraničí je to bežná lovecká zbraň (USA, KANADA, Rusko atď). Kušu nie je možné viditeľne prenášať a ukazovať na verejnosti (treba mať tašku na kušu alebo pokrývku) ani na nej mať namontované zákázané doplnky zbrane (viď zákon o zbraniach a strelive).

 

Kuša a jej príslušenstvo

 

Akcia - zakúpte si u nás luk alebo kušu a získate 1 hod. streľby v novej lukostreleckej aréne LUK.sk

Vážený klient, pripravili sme pre všetkých nových zákazníkov akciu pre tých, ktorí si u nás zakúpia luk alebo kušu.

Získavate ZDARMA bezplatné využitie lukostreleckej arény v trvaní 1 hod. na streľbu z luku alebo z kuše

Podmienky akcie:
- akcia platí pre zákazníkov, ktorí si zakúpia luk alebo kušu buď priamo v našej kamennej predajni alebo prostredníctvom e-shopu LUK.sk
- možnosť využiť návštevu vnútornej strelnice zdarma bude do 1 mesiaca od zakúpenia luku alebo kuše
- akcia platí počas celého roku a vzťahuje sa na jednorazový bezplatný vstup do lukostreleckej arény vo Viničnom
- využiť vstup do arény je možné v priebehu roka počas otváracích hodín lukostreleckého obchodu (alebo do 31.3. aj počas večerných tréningov klubu ELÁN )
- termín na návštevu arény je potrebné dohodnúť buď priamo na predajni alebo telefonicky 0910 90 90 88
- využitie vnútornej strelnice nie je možné kombinovať s inými našimi produktmi a zľavami
(obchod LUK.sk a lukostrelecká aréna sa nachádzajú v blízkosti Bratislavy)
- akcia sa nevzťahuje na malé pištoľové kuše (v cene do 120 Eur)

Tešíme sa na Vašu návštevu

LUK.sk

 

Lovecká kuša je tradičná i moderná lovecká zbraň

Na Slovensku je lov kuše zakázaný, v niektorých krajinách sveta je tento spôsob lovu povolený. Kuša má nesmiernu prieraznosť, často prevyšujúcu prieraznosť palných zbraní - guľovníc. Je to vďaka kinetickej energiii, pomerne vysokej rýchlosti šípu ( ktorá síce je len štvrtinou až šestinou rýchlosti projektilu u guľovníc), avšak hmotnosť šípu a konštrukcia kvalitného loveckého hrotu umožňujú preraziť často až 80 -90 cm živej hmoty, lovecký hrot sa rotáciou doslova prerezáva tkaninami, po dobrom zásahu do zóny srdca spôsobuje okamžité masívne krvácanie a často šíp celý vyjde von zo zvieraťa, zviera nepociťuje s veľkou pravdepodobnosťou takú bolesť ako pri zásahu guľovým projektilom (zásah guľového projektilu doslova brzdí na vnútorných tkanivách zvieraťa a spôsobuje pocit pálenia z enormného trenia). Poľovníci ocenia aj to, že po dobrom zásahu sa neznehodnotí toľko mäsa ako pri zásahu guľky. Na rozdiel od "diaľkového" poľovníctva (poľovníci dokážu urobiť zásahy s guľovnicou a kvalitnou optikou aj na 150-200 metrov), z kuše sa loví približne len do 40 metrov. Do tejto vzdialenosti je to ešte "zodpovedný" lov, pretože síce najvýkonnejšie dnešné kuše dostrelia celkovo až 600 metrov, balistické prevýšenie na 50 metrov je len asi 3-5 cm
(najvýkonnejšie kuše), no hlučnosť výstrelu a obmedzenie letových vlastností loveckých hrotov neumožňujú s istotou loviť na dlhšie vzdialenosti. Najrýchlejšie kuše dnes dosahujú rýchosti asi 125 m/s, čo je už pri 40-50 metrov zároveň aj reakčný čas zvieraťa, preto môže dôjsť ľahko k nepresnému zásahu alebo aj žiadnemu. Samozrejme lovec by mal strieľať len za predpokladu, že vie približnú vzdialenosť k cieľu (použil diaľkomer alebo iné zameranie) a má kušu predtým dobre zastrieľanú na danú loveckú vzdialenosť a je poľovníkom. Treba podotknúť, že moderná kuša je veľmi presná zbraň, na 40 metrov dokáže skúsený strelec s kvalitným loveckým hrotom urobiť  zásah v rámci rôzpätia +/- 4-7 cm. Kuša nie je úplne tichá lovecká zbraň (luk je tichší), pretože zviera na ňu dokáže zareagovať pri dlhšej vzdialenosti. V porovnaní s palnými zbraňami bez doplnkov je však neporovnateľne tichšia.